Metoda warsztatowa

Metoda warsztatowa naszych rekolekcji to celowo wybrana forma aktywnej pracy nad relacją w związku. Aktywność własna uczestników pozwala bowiem nie tyle uczyć się od kogoś, a odkrywać w sobie to co przeżywam. Stare i mądre powiedzenie mówi tak: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi a zapamiętam. Pozwól mi w tym wziąć udział, a zrozumiem”. Gdy uczestnicy przez pracę warsztatową mogą wziąć udział w tym co sami odkryją i do czego sami dojdą, to wtedy istnieje szansa, że w nich samych ukształtują się wartości, na które mogą się zdecydować.

Każda para zaproszona jest do własnego stolika przy którym pracuje sama ze sobą i także nad sobą. Jest to jak taki azyl małżeński, taka tylko ich przestrzeń, którą sami tworzą i wypełniają. To miejsce gdzie nie tylko pracują, ale nade wszystko rozmawiają, słuchają się nawzajem i jeszcze bardziej wsłuchują się w swojego współmałżonka. To miejsce wymiany poglądów, spojrzenia często innego na tę samą rzeczywistość, ale też i miejsce bliskości, budowania więzi i współodczuwania grających strun serca.

Małżeństwo nie jest stanem – jest umiejętnością.   – Magdalena Samozwaniec (1894 – 1972)

Metoda warsztatowa i wszystko to, co wypracują sami małżonkowie zostaje tylko między nimi. Nie ma obowiązku dzielenia się tymi treściami na forum. Jednocześnie często samoistnie pojawia się chęć dzielenia i wypowiedzi wobec wszystkich co staje się bardzo cennym doświadczeniem dla pozostałych uczestników rekolekcji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *