Twoje i moje potrzeby w relacji

Rekolekcje: „Twoje i moje potrzeby w relacji”

Rekolekcje dla Małżeństw i Par niesakramentalnych

Temat moich potrzeb oraz potrzeb współmałżonka owiany jest mitem źle rozumianego egoizmu. Wielu z nas uważa, że mówienie o swoich potrzebach jest wyrazem postawy egoistycznej, podobnie jak mówienie o miłości do siebie.

Nic bardziej mylnego!

Kontakt ze sobą, szacunek do siebie i umiejętność budowania relacji z drugą osobą, zakłada znajomość swoich potrzeb. One bowiem stanowią motor napędzający cale nasze życie. To one odpowiadają za to czego chcę i dlaczego chcę.

Najczęściej nie umiemy mówić wprost o swojej potrzebie, nie tylko dlatego, że jej często nie znam i nie umiem jej rozpoznać i chowam się za stwierdzeniem: „nie wiem czego chcę” oraz „ja nie mam żadnych potrzeb”, ale również z powodu obawy, że zostanę posądzony o myślenie tylko o osobie. Dlatego najczęściej, co jest najprostsze i niestety nie wzmacniające relację, ujawniam swoje oczekiwania, wierząc głęboko, że coś mi się należy oraz, że ktoś lub coś powinien mi to dać.

W relacji i więzi małżeńskiej, która ze swej natury jest rzeczywistością najbliżej żyjących dwóch osób, umiejętność kontaktu ze swoimi potrzebami i ich wyrażania w sposób konstruktywny, stanowi istotny czynnik budujący bliskość i więź.

Dowiemy się i nauczymy:

  • skąd biorą się potrzeby i że wspaniale jest mieć z nimi twórczy kontakt
  • jak rozpoznawać potrzeby i wyrażać je tak, aby było nam w związku jeszcze bliżej do siebie?
  • kto odpowiada za moje potrzeby i ich realizację?
  • co wtedy, gdy ważne dla mnie potrzeby nie są zaspokajane?
  • jakie jest moje własne podejście do potrzeb?
  • że mężczyzna i kobieta posiadają te same potrzeby lecz inaczej je rozumieją i realizują
Przejdź do listy terminów Rekolekcji