Moja Bratanica Ola powiedziała mi wprost. Ale o tym zaraz.

Czuję napięcie w brzuchu. Nieprzyjemne odczucie w klatce piersiowej. Czuję więc, że coś jest nie tak, że teraz dzieje się wokół mnie jakaś sytuacja, albo raczej: ona, ta sytuacja, robi mi coś takiego, że źle się czuję.

Zadbanie o siebie, gdy jestem w sytuacji niekomfortowej, albo wprost raniącej mnie, nie jest wcale łatwe. Niby czuję, że coś lub ktoś mi coś robi i ja tak nie chcę, ale z drugiej strony, co ja mogę z tym zrobić? Czasami stoję w miejscu jak zamrożony.

Ostatnio byłem u Rodziny. Było całkiem miło, ale jak to bywa w rodzinie, pojawiła się sytuacja na zasadzie spięcia. Bratanice, aby nie doświadczyć nerwów uciekły na balkon, a ja byłem w szoku, że tak to zadziałało. Wszedłem na balkon do dziewczyn i wtedy Ola, i to było niezwykłe, powiedziała stanowczo, ale bardzo ciepło i z uśmiechem na twarzy: „Nie chcę, aby pojawiły się wulgaryzmy”.
Zamurowało mnie! Ola wiedziała o czym mówi. Było w tym zdaniu tyle siły.
To jedno zdanie, tylko jedno, dało mi tak wiele do myślenia. Poczułem, że Ola nie chce eskalacji napięcia. Zwyczajnie sobie tego nie życzy. I chyba to mi pomogło, choć nie bez trudu, aby nie ulec chęci drążenia w kłótni rodzinnej. To mnie zatrzymało. Ja się dzięki temu zatrzymałem.
Tworząc kurs online smsowy „Kochaj Mądrze. Jak stawiając granice dbasz o relację” zrozumiałem jeszcze dobitniej, że sam go potrzebuję.
A może i Ty potrzebujesz takiego wsparcia i zaopiekowania się sobą w sytuacjach dla Ciebie trudnych? Zapraszam.

Miłość potrzebuje granic, aby dbać i pielęgnować nasze relacje, a w skrajnych sytuacjach, umieć obronić się, gdy ktoś chce nas skrzywdzić.

„Zapisałam się na kurs, bo mam wyrzuty sumienia jeśli czegoś nie chcę robić, na co, wbrew sobie, się zgadzam, a później czuje złość, bo wcale nie chciałam gdzieś iść, nie chciałam tego robić, nie wtedy, nie o tej porze, nie tak, ale nie miałam odwagi o tym powiedzieć, bo nie chciałam czuć się winna”.

Miłość, aby mogła stać się dojrzała, domaga się granic. Bez granic nie może funkcjonować w jakiejkolwiek relacji nikt z nas, jeśli nie chce narazić się na to, że krzywda czy niesprawiedliwość naruszy nasze dobra. Granice pozwalają nam obronić się, bo na to mamy wpływ, wobec zachowań atakujących, na które nie mamy wpływu. Gdy jedni, w sytuacji ataku przechodzą z agresją do ataku, a inni z lęku wchodzą w postawę uległości lub unikania konfrontacji, miłość podpowiada jeszcze jedną możliwość, która jest tą najzdrowszą i najdojrzalszą – obronę. Obronę moich granic.

Jednocześnie granice pozwalają nam wyrażać siebie wobec otoczenia, komunikując to, co jest moją wartością i jest dla mnie ważne, a w ten sposób informując o tym drugą osobę. W ten sposób wyrażane granice pozwalają na autentyczne i szczere budowanie jakiejkolwiek relacji, począwszy od koleżeńskich, rodzinnych, przez małżeńskie i zawodowe.

Celem Kursu JEST

  • zrozumienie na czym polega stawianie granic, aby służyły i dbały o nasze relacje oraz praktyczne zastosowanie tych umiejętności.
  • praktyka: kurs zaprasza i do teorii i do praktyki, pokazując konkretne sytuacje i proponując szczegółowe rozwiązania.
  • wyzbycie się fałszywych przekonań, związanych ze źle rozumianą Ewangelią, które przeszkadzają w stawianiu granic i dbaniu o siebie.

ZACZYNAM kiedy chcę? TAK!

Napisz do mnie, a już dziś będzie to możliwe.

Najpierw wybierz FORMĘ kursu, która Ci najbardziej odpowiada:

Forma JEDEN na JEDEN

Zaczynasz kurs w dowolnym momencie w podstawowej cenie. Otrzymujesz pierwszy odcinek kursu. Gdy go przepracujesz, piszesz do mnie, a ja dopiero wtedy wysyłam Ci kolejny odcinek. A nawet jest możliwość skorzystania z krótkiej rozmowy lub zadania pytania. Zawsze także możesz umówić się na konsultację. Materiały otrzymujesz także na swojego maila.

Forma SMS I

15 nagranych odcinków przez 15 dni, czyli codziennie. Wiadomość z kursem na dany dzień przychodzi codziennie rano i w dowolnym czasie można z niej skorzystać. Wybierasz jedną z 3 opcji do wyboru: zwykły sms na telefon / wiadomość na Messenger / wiadomość na WhatsAppa / PLUS równolegle wszystko otrzymujesz na swój adres e-mail.

Forma SMS II

15 nagranych odcinków wysyłanych 3 x w tygodniu: Poniedziałek / Środa / Piątek. Wybierasz jedną z 3 opcji do wyboru: zwykły sms na telefon / wiadomość na Messenger / wiadomość na WhatsAppa / PLUS równolegle wszystko otrzymujesz na swój adres e-mail.

Forma Email

15 nagranych odcinków wysłanych w całości na Twój adres e-mail.

Dostajesz BONUS!

Niezależnie od wybranej przez Ciebie wersji, otrzymujesz dodatkowo OSIEM moich nauk do odsłuchania w mp3.

W ramach Kursu

🔷 1 ćwiczenie dziennie dla chętnych. Każde zajmie maks. 15 minut. Dla Chętnych, możliwość przesyłania smsem swojego wykonanego ćwiczenia do Prowadzącego, aby je skonsultować. Prowadzący wspiera i towarzyszy, słucha, nie ocenia, nie poucza i nie krytykuje. Prowadzący kurs uczestniczy w ćwiczeniu razem z Uczestnikami i dzieli się wynikami swojego ćwiczenia.

🔷 Możliwość wykupienia indywidualnych konsultacji online.

🔷 Możesz korzystać z Kursu tak długo jak chcesz.

🔷 Kurs staje się Twoją własnością.

🔷 Dostęp do materiałów bez ograniczeń czasowych.

🔷 Wszelkie prawa ZASTRZEŻONE. Proszę nie kopiować kursu i nie wysyłać innym osobom. Raczej zachęcać, aby same wzięły w nim udział.

Jeśli TAK… to zacznij

🔴 myślisz, że stawianie granic jest sprzeczne lub nie do pogodzenia z postawą miłości;

🔴 masz obawy, że stawiając granice zostaniesz posądzona/y o egoizm i złe wychowanie;

🔴 myślisz, że czasami trzeba ulegać złym zachowaniom drugiej osoby, aby było między wami lepiej;

🔴 nie umiesz określać swoich granic, bo nie wiesz gdzie one przebiegają i nie wiesz na co jeszcze możesz się zgadzać, a na co jeszcze nie;

🔴 boisz się, że stawiane granice zniszczą lub poważnie osłabią ważną dla Ciebie relację;

🔴 masz trudności z praktyką wyrażania przez Ciebie swoich granic;

🔴 chciałabyś/chciałbyś nauczyć się dbać o rozwój relacji wykorzystując ku temu stawianie granic;

🔴 potrzebujesz wsparcia w podejściu do Twojej osobistej sytuacji w relacji, aby upewnić się, że dobrze robisz;

🔴 potrzebujesz kilku sugestii lub podpowiedzi, aby pomóc sobie i w temacie granic od czegoś zacząć;

🔴 trudno Ci obronić się, gdy ktoś przekracza Twoje granice;

🔴 czujesz duże poczucie winy z powodu stawianych przez Ciebie granic i dlatego często ich nie stawiasz;

🔴 nie bardzo rozumiesz jak można zadbać o swoje granice i nie narazić się drugiej osobie;

🔴 myślisz, że to nie ma sensu, bo od wielu już lat moje granice są łamane i żaden kurs tego nie zmieni

ZAGADNIENIA podjęte w Kursie

Odcinek 1. Moje Królestwo i jego granice.

Odcinek 2. Granice to wyrażanie siebie i określanie siebie / Opis ćwiczenia

Odcinek 3. Mechanizm, który blokuje w Tobie wyrażanie siebie.

Odcinek 4. Moja wizja ważnej dla mnie relacji.

Odcinek 5. Za co odpowiadam, a za co nie. Test / Omówienie testu.

Odcinek 6. Wyznacz granicę – dbaj o granicę.

Odcinek 7. Stopniowanie konsekwencji.

Odcinek 8. Wartość okresu informacyjnego.

Odcinek 9. Najlepszy czas na informowanie o moich granicach.

Odcinek 10. Nie ma „dobrych” i „złych” bohaterów.

Odcinek 11. Ostateczna potrzeba wprowadzenia konsekwencji.

Odcinek 12. Granice dają szansę na autentyczny i prawdziwy związek.

Odcinek 13. Czy wiesz, że złość jest dobra?

Odcinek 14. Jak stwierdzić, czy przekraczam czyjeś granice?

Odcinek 15. Zrób pierwszy krok w stawianiu granic.

Koszt kursu to 5 wersji do wyboru

I. Podstawowa 299 zł (bez konsultacji on-line w czasie trwania kursu) + BONUS

II. Promocyjna 249 zł (tylko dla Uczestników poprzednich moich kursów online) + BONUS

III. Małżeńska 500 zł (dla Żony i dla Męża razem) gdy równolegle małżonkowie zaczynają ten kurs, pracując osobno albo razem + BONUS

IV. Rozszerzona 399 zł (cały kurs + jedna konsultacja on-line z prowadzącym kurs w dowolnym momencie kursu) + BONUS

V. Rozszerzona Plus 499 zł (cały kurs + dwie konsultacje on-line z prowadzącym kurs w dowolnym momencie kursu) + BONUS

Konsultację możesz wykupić także później lub po zakończonym kursie.

BONUS dla Ciebie

Z radością podzielę się z Tobą moimi ośmioma naukami do odsłuchania w mp3 z obszaru życia małżeńskiego.

Zapisz się i po wszystkim

Wyślij SMSa na nr tel kom 504 328 796 podając swoje Imię i Nazwisko, nazwę Kursu oraz wybraną przez Ciebie Formę i Wersję kursu oraz Twój adres e-mail. A następnie POCZEKAJ na moją odpowiedź. W odpowiedzi podam Ci co dalej trzeba zrobić. Dziękuję 🙂

Kurs prowadzi br. Piotr Zajączkowski, kapucyn, dr teologii z zakresu duszpasterstwa rodzin, doradca małżeński i psychologiczny, organizator Weekendów Małżeńskich.

Przykłady sytuacji przekraczania granic.

Granice w związkach
Jestem z moim facetem od 3 lat. Na początku było super, ale ostatnio coraz częściej zdarza mu się mnie obrazić. Niby to w żartach, ale czuję się potem fatalnie.

To może trochę głupie, ale moja żona ma nawyk łaskotania mnie bez wyczucia. Może to nie jest jakoś specjalnie duży problem, ale wkurza mnie to. Niby mówiłem, że tego nie lubię, ale ona mówi, że nie może się powstrzymać. Eh…

Bardzo szybko się zakochuję. Spotkam faceta i od razu myślę o tym jaki kolor będzie miał nasz wspólny dom i jak nazwiemy nasze dzieci. W zeszłym tygodniu rozstałam się z moim obecnym facetem. Byliśmy ze sobą rok, ale ostatnio stał się wobec mnie agresywny. Ostatnio ciągle mnie wyzywał, a w zeszły wtorek uderzył. Uciekłam. Co jest ze mną nie tak?

Moja żona jest chorobliwie zazdrosna. Ciągle sprawdza mój telefon. Mówiłem, żeby przestała, ale ona ciągle to robi.

Granice w rodzinie

Od kilku lat nie mieszkam z rodzicami, ale kiedy bym się z nimi nie kontaktowała, to mówią mi co mam robić. Mam tego dość i unikam trudnych tematów, ale oni zawsze coś wymyślą.

Nadal mieszkam z rodzicami i niestety nie szanują oni mojej prywatności. Wchodzą mi do pokoju kiedy chcą. Mówiłam, żeby tego nie robili, ale nie słuchają.

Moi rodzice od dzieciństwa próbują kierować moim życiem. Wybrali mi szkołę, znaleźli pracę, a teraz próbują mnie jeszcze zeswatać z synem ich znajomych. Mówią, że robią to wszystko dla mojego dobra, ale ja to widzę zupełnie inaczej – robią to, żeby się chwalić jakimi są dobrymi rodzicami. A ja w ogóle nie czuję się dla nich ważna…

Granice ze znajomymi i przyjaciółmi

Moja przyjaciółka znowu pokłóciła się z chłopakiem. Kolejny raz chce się z nim rozstać i kolejny raz zalewa mnie opowieściami jaka jest nieszczęśliwa. Nie potrafię jej powiedzieć, że nie chcę już tego słuchać.

Nie potrafię odmówić moim znajomym. Gdy proszą mnie o pomoc, a nawet o pożyczenie pieniędzy, to zazwyczaj ulegam. Czuję się potem źle, ale nie potrafię inaczej.

O co chodzi z tymi kobietami? Uśmiechają się do mnie, ale gdy próbuję się do nich zbliżyć, to wrzeszczą na mnie i uciekają. Nic nie rozumiem.

Granice w pracy

Moja koleżanka w pracy ciągle się mną wyręcza. Zagada do mnie, uśmiechnie się i jakoś tak się dzieje, że potem odwalam za nią robotę. Obiecywałem sobie, że nie dam się kolejny raz wkręcić, ale
wczoraj dałem się znowu omamić.

Mój szef znowu dzisiaj na mnie nawrzeszczał. Gdy próbowałam mu wyjaśnić, że się myli i że jest zupełnie inaczej niż mówi, kazał mi wyjść z gabinetu. W ogóle nie chciał mnie słuchać. Mam dość jego i tej pracy!